Fizjoterapia Uroginekologiczna

Kluczowym aspektem w pracy fizjoterapeuty uroginekologicznego jest edukacja kobiet w obszarze świadomej pracy z własnym ciałem, a także nauka ergonomii w czynnościach dnia codziennego. Sama terapia często wymaga pracy na innych obszarach ciała, które oddziaływują na dno miednicy. Uroginekologia oprócz anatomii i fizjologii mocno powiązana jest także z psychosomatyką.

O podłożu psychosomatycznym mówimy kiedy borykamy się z problemami w obszarze miednicy bez wskazanej przyczyny anatomicznej. Takich dolegliwości jest wiele: problemy natury seksualnej jak brak orgazmu i libido czy bolesne stosunki. Może to być nadmiernie napięte dno miednicy, które ciężko jest rozluźnić, a nawet nawracające infekcje intymne. Najprostszym jednak przykładem jest reakcja pęcherza na czynniki stresowe, którego połączenia nerwowe zostają podrażnione i pobudzone do nadmiernej pracy – częstszego i nagłego oddawania moczu.

Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina fizjoterapii zajmująca się problemami w tematyce zdrowia intymnego. Są to m.in: