Terapia manualna
- Strona Główna
- Terapia manualna
Jest jedną z najbardziej skutecznych metod rehabilitacji. Jest to zbiór technik i różnych koncepcji pracy pozwalający na przywrócenie prawidłowych schematów ruchowych, napięć mięśniowych oraz wzajemnej pracy tkanek. Technik tych używa się głównie w celu poprawy jakości ruchu kręgosłupa jak i stawów obwodowych (bark, kolano, łokieć, itp.). Są to między innymi różnego typu chwyty, uciski, rozcierania, manipulacje i wiele innych. W trakcie terapii, terapeuta stara się znaleźć przyczynę dolegliwości i dobrać odpowiednie techniki, które pozwolą na poprawę stanu pacjenta.
Komu może pomóc terapia manualna:
- Pacjentom z przewlekłymi bólami narządu ruchu (np. rwa kulszowa, łokieć tenisisty, kolano skoczka, kolano biegacza, bolesny bark, itp.)
- Pacjentom w okresie pooperacyjnym
- Pacjentom z ostrymi dolegliwościami (np. przewianie, ból barku, ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, itp.)
- Pacjentom z urazami mięśniowo- więzadłowo- ścięgnistymi (skręcenie stawu skokowego, naderwania mięśni, uszkodzenia więzadeł)
- I wielu innym…
Terapia manualna jest podstawą w leczeniu większości urazów układu mięśniowo- nerwowo- szkieletowego. Podczas większości technik terapii manualnej pacjent pozostaje bierny bądź jego aktywność jest niewielka.